Koktajl z paragrafów – recenzja

Koktajl z paragrafów to krótki zbiór anegdot i historii żywcem wyciągniętych z praktyki prawniczej. Nic w tym dziwnego skoro autorem jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych adwokatów w Polsce, a także sędzia Trybunału Stanu Jacek Dubois. Nie jest też bez znaczenia fakt, że prócz autorstwa wielu tekstów naukowych pisze on książki dla dzieci. Wierzę, że właśnie to doświadczenie sprawiło, iż książka jest tak lekka w odbiorze. Urzekła mnie prostota języka zastosowanego w zbiorze oraz dystans autora do spraw tam przytoczonych. 

Lwia jej część ma charakter humorystyczny. Przepełniona jest krótkimi historiami bądź rozważaniami często szyderczymi dla Temidy. Nie zabrakło w niej jednak i takich historii, które zmuszają do refleksji nad stanem funkcjonowania systemu sprawiedliwości w Polsce oraz tego, z jakimi dramatycznymi sytuacjami muszą się mierzyć prawnicy. Ponadto możemy nauczyć się z niej kilku sztuczek retorycznych i sposobu podchodzenia prawników do pewnych spraw związanych ze swoim zawodem. Dodatkowo autor nie boi się postulować w niej zmian w wymiarze sprawiedliwości, które sprawiłyby, że system działałby efektywniej i dawałby większe poczucie sprawiedliwości w sądach. 

Mimo przystępności, z jaką jest napisana, znajdziemy w niej gros aluzji, które zrozumieją tylko osoby zaznajomione z prawem. Nie oznacza to, że inne osoby jej w pełni nie zrozumieją. Traktowałby to jako pewnego rodzaju wartość dodaną, która sprawia, że dla pewnej grupy odbiorców będzie jeszcze ciekawszą lekturą. 

Bez wątpienia na długo zapamiętam anegdotę pt. „Kto wrobił Kubusia Puchatka”; historię o pomyłkach sądowych czy analizę logiki ustawodawcy dotyczącą karania prostytutek.

Każdy student prawa, który ma dość opasłych tomiszczy i wkuwania licznych paragrafów powinien po nią sięgnąć. Jest to idealne lekarstwo na chwile zwątpienia, kiedy to zastanawiamy się, do czego i po co dążymy. Jest tak, ponieważ z książki wręcz wylewa się pasja i miłość autora do zawodu, który wykonuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *